Home » D:News » Fauja Singh – primul centenar care a a încheiat un maraton (VIDEO)

Fauja Singh – primul centenar care a a încheiat un maraton (VIDEO)

Publicat: 17.10.2011
Observatorii din partea Cărţii Recordurilor au fost martori la succesul celui mai vârstnic alergător de maraton, care a încheiat triumfal cursa desfăşurată în acest weekend la Toronto, Canada.

Fauja Singh, care este cetăţean britanic, a terminat cursa în 8 ore, 25 de minute şi 16 secunde.

Chiar dacă a ajuns printre ultimii, performaţa sa este remarcabilă: este primul centenar care a reuşit să alerge întreaga distanţă de 42 de kilometri a maratonului.

Fauja Singh a început să alerge în urmă cu 11 ani, după o tragică întâmplare în care şi-a pierdut soţia şi fiul.

El aleargă cca. 16 km în fiecare zi şi a deţinut anterior recordul de cel mai rapid alergător în categoria celor peste 90 de ani: a încheiat o cursă de maraton în 5 ore, 40 de minute şi 1 secundă, la vârsta de 92 de ani.

Sursa: The Telegraph