Prima pagină Cultura

Concertele lunii octombrie în Bucureşti: de la Damien Rice şi Nigel Kennedy la The Cat Empire

Ana Obretin 10.02.2018 | ● Vizualizări: 243
Foto: arhiva     + zoom
Galerie foto (1)

Bucureştiul se anunţă a fi animat de concerte în luna octombrie, evenimentele fiind dintre cele mai diverse, de la spectacole susţinute de Damien Rice, Nigel Kennedy şi The Red Guard Choir la show-uri ale unor trupe precum The Dire Straits Legacy, The Cat Empire şi Boney M.

Marţi seară, artistul irlandez Damien Rice, celebru pentru contribuţiile sale la proiecte caritabile precum "Songs for Tibet", "Freedom Campaign" şi "Enough Project", va concerta la Opera Naţională din Bucureşti, în cadrul turneului "Wood Water Wind Tour".

Seria concertelor continuă cu violonistul britanic Nigel Kennedy, care revine în România pentru evenimentul Bach & Gershwin, un show care va acoperi două epoci muzicale diferite. Concertul este programat pe 8 octombrie, la Sala Palatului, scrie Mediafax.

Pe 15 octombrie, la Sala Palatului este programat show-ul "The Dire Straits Legacy", cu membrii fondatori Dire Straits - Alan Clark, Phil Palmer, Danny Cummings şi Mel Collins, ce vor interpreta celebrele hituri "Sultans of Swing", "Money for Nothing", "Romeo and Juliet" etc.

Ansamblul The Red Guard Choir, condus de generalul rus Viktor Eliseev, cunoscut publicului şi sub numele de Red Army Choir, revine în România cu un spectacol incitant şi eclectic, programat la Sala Palatului, pe 18 octombrie.

Luna se va încheia cu un concert susţinut de The Cat Empire. După succesul de la Shine Festival din vara asta, pe 31 octombrie, australienii revin la Bucureşti la Arenele Române pentru a-şi prezenta piesele care i-au făcut celebri.

Prezentăm mai jos lista principalelor concerte care vor avea loc în Bucureşti în luna octombrie:

2 octombrie
Damien Rice - Opera Naţională Bucureşti (20.30)
NoruNegru - Club Control (21.00)

3 octombrie
Adrian Despot & Cezar Popescu (Viţa de Vie Acu2tic)/ Ţapinarii - Quantic (20.00)
Flying Horseman - Club Control (20.00)
Bucovina - Hard Rock Cafe (21.30)
Metallica Tribute - Berăria H (22.30)

4 octombrie
Sarmalele Reci, Timpuri Noi, Semne - Quantic (20.00)
Cargo - Hard Rock Cafe (21.30)

5 octombrie
Altar, Sinoptik, Roadkillsoda - Quantic (20.00)
Les Elephants Bizarres - Hard Rock Cafe (22.00)

6 octombrie
ZOB, Recycle BIN, Ura De După Uşă, Suburbia11, Brute - Quantic (20.00)
PINK LIGHT w, Antonia, Vunk - Berăria H (21.30)

7 octombrie
Orkid - Expirat (21.00)

8 octombrie
Nigel Kennedy - Sala Palatului (20.00)
Piano Battle - Teatrul Naţional Bucureşti (20.00)

9 octombrie
Smiley - Berăria H (21.30)

10 octombrie
Holograf - Hall of Fame - Sala Palatului (20.00)
Lucia - Expirat (21.00)
Irina Rimes - Hard Rock Cafe (21.30)
Dog eat Dog - AC/DC Tribute - Berăria H (22.30)

11 octombrie
Eyedrops - Expirat (20.00)
Need - Quantic (20.00)
The R.O.C.K. - AC/DC Tribute - Hard Rock Cafe (21.30)

12 octombrie
Old Grave Fest 2018 - Fabrica (15.00)
Grasu XXL & Guess Who - Arenele Romane (20.00)
Farfarello feat. Ţăndărică şi Joschi Kappl - Clubul Ţăranului Român (21.00)
Tribut Metallica - Hard Rock Cafe (22.30)

13 octombrie
DOC - Arenele Romane (21.00)
Old Grave Fest 2018 - Fabrica (15.00)
Farfarello feat. Ţăndărică şi Joschi Kappl - Clubul Ţăranului Român (21.00)
West meets East - Muzeul Naţional de Artă al României (19.00)

14 octombrie
Vasilis Karras - Sala Palatului (19.30)

15 octombrie
The Dire Straits Legacy - Sala Palatului (20.00)
Mark Guiliana Jazz Quartet - Control (19.30)

15 - 20 octombrie
SupportYourLocalBands Music Festival - Expirat (20.00)

16 octombrie
Tandreţuri pentru femei cu cei patru corifei - Circ & Variete Globus (19.30)
Phoenix - Hard Rock Cafe (21.00)

17 octombrie
Cred Că Sunt Extraterestru, Celula de Criză - Expirat (21.00)
Vama - Hard Rock Cafe (21.30)

18 octombrie
The Red Guard Choir - Sala Palatului (20.00)
Kempes - Hard Rock Cafe (21.30)
18 - 20 octombrie
Rites of the black mass 2018 - Romexpo (15.00)

19 octombrie
Robin and the backstabbers - Hard Rock Cafe (22.30)

20 octombrie
Monuments, Vola - Fabrica (19.00)
Eivor - Control (20.00)
Luna Amară - Quantic (20.00)

21 octombrie
Concert In Memoriam Dan Spătaru - Sala Palatului (19.00)
Estas Tonne - Circ & Variete Globus (19.30)

22 octombrie
Arild Andersen Trio - Control (19.30)

23 octombrie
Tudor Gheorghe - Sala Palatului (19.00)
Iris - Hard Rock Cafe (21.30)
Carla's Dream - Berăria H (22.15)

24 octombrie
Timpuri Noi - Hard Rock Cafe (21.30)

25 octombrie
Concert caritabil regal - Ateneul Român (19.00)
Firma - Control (21.00)
Directia 5 - Hard Rock Cafe (21.30)

26 octombrie
Adrian Nour & Trio Zamfirescu - teatrelli (19.00)
Haggard - Quantic (19.00)
FreeStay - Hard Rock Cafe (22.30)

27 octombrie
Viţa de Vie - Arenele Romane (18.30)

28 octombrie
Boney M feat Liz Mitchell - Sala Palatului (20.00)

31 octombrie
The Cat Empire - Arenele Romane (19.30)



 

ASCULTĂ CE GÂNDEȘTI