Home » D:News » Caz medical alarmant: Ce se poate întâmpla în timpul unei supradoze de cofeină

Caz medical alarmant: Ce se poate întâmpla în timpul unei supradoze de cofeină

Autor: Ioana Matei 05.23.2020
Caz medical alarmant: Ce se poate întâmpla în timpul unei supradoze de cofeină
Sursa foto: Pixabay

Cofeina este cel mai consumat stimulent psihoactiv din lume. De asemenea, este singurul care nu este reglementat, cel puțin în produsele precum cafea, ceai și băuturi energizante.

Totuși, în timp ce majoritatea oamenilor ingerează cofeină în doze moderate, adevărul este că în forma pură sau concentrată sub formă de pudră, cofeina este o substanță extrem de puternică. Poate fi periculoasă în cantități prea mari.

Administrația Alimentelor și Medicamentelor din SUA (FDA) avertizează că o singură linguriță de pudră de cofeină este echivalentul a 28 de cești de cafea. Asta explică de ce vânzările de suplimente pudră de cofeină en gros au fost interzise în SUA, dar și în alte părți ale lumii.

Aceste măsuri au rezultat în urma unor multiple decese, petrecute în ultimii ani, din cauza supradozelor de cofeină.

Un nou caz din Marea Britanie reiterează de ce astfel de măsuri sunt necesare și arată ce se poate întâmpla atunci când oamenii înghit cantități masive de pudră de cofeină.

Cazul din Regatul Unit detaliază experiența unei tinere de 26 de ani. Aceasta a ajuns de urgență la spital după ce a ingerat două lingurițe de pudră de cofeină (în jur de 20 de grame).

După cum explică FDA, aceasta este echivalentul a 50 – 60 de cești de cafea, iar autorii raportului de caz subliniază că doza e suficientă pentru a omorî o persoană, potrivit ScienceAlert.

„Ingerarea de cofeină în doze mai mari de 1 sau  2 grame provoacă efecte extrem de toxice”, au scris cercetătorii. „Supradozele fatale de cofeină au avut loc în urma ingerărilor de peste 5 grame”, au mai adăugat aceștia.

Ce ar putea să se întâmple în timpul unei supradoze de cofeină

Medicii au înregistrat o concentrație peste limită în prima analiză de cofeină din sângele pacientei. Cu toate acestea, tânăra a fost foarte norocoasă și a supraviețuit incidentului.

În momentul în care a ajuns la spital, femeia suferea de palpitații, transpirație, anxietate și dificultate în respirație. După consultație, medicii au aflat că avea un ritm al inimii anormal de crescut și tensiune arterială foarte scăzută. Pacienta mai avea și alte simptome, precum hiperventilație și greață.

Mai mult, o electrocardiogramă (EKG) a dezvăluit că tânăra avea o un ritm anormal al inimii numit polymorphic ventricular tachycardia. Testele au arătat o acumulare de acid în corpul său, numită acidoză metabolică. Pacienta mai avea și alcaloză respiratorie (afecțiune caracterizată prin scăderea valorii normale de dioxid de carbon), precum și un număr mare de celule albe în sânge.

Faptul că medicii au fost nevoiți să trateze atât de multe simptome arată potențiala toxicitate a cofeinei. În concentrații destul de mari, este un drog care poate perturba o serie de procese metabolice din corp.

Detaliile incidentului au fost publicate în raporturile de caz BMJ.

Vă mai recomandăm să citiți și:

Beneficiile şi riscurile consumului de cafea

10 reţete ciudate de cafea pe care trebuie să le încerci măcar o dată în viaţă

Băutura diavolului. 8 lucruri interesante despre cafea

Ce se întâmplă în corpul tău dacă bei zilnic 4 ceşti de cafea