Un tribunal german a început audierea în cadrul unui proces intentat de un fermier peruan împotriva RWE, acuzând compania de contribuția la schimbările climatice care amenință localitatea în care locuiește.
Fermierul susține că emisiile istorice de gaze cu efect de seră ale RWE au accelerat topirea ghețarilor din apropierea orașului său natal, Huaraz, crescând periculos nivelul lacului Palcacocha și punând în pericol peste 50.000 de locuitori, scrie AP.
Procesul, aflat în desfășurare de aproape un deceniu, ar putea crea un precedent important în ceea ce privește responsabilizarea marilor poluatori. Avocata reclamantului, Roda Verheyen, a pus accent pe urgența situației, afirmând că „ghețarii se topesc în fiecare zi”.
RWE, unul dintre cei mai mari emițători de CO2 din Europa, neagă responsabilitatea legală, susținând că schimbările climatice sunt un fenomen global cauzat de numeroși factori și că soluțiile trebuie găsite prin politici naționale și internaționale, nu în instanțe.
Judecătorii germani și experți au vizitat zona afectată în 2022. Tribunalul analizează în această săptămână rapoarte tehnice privind riscurile pentru locuința lui Lliuya. Nu este clar dacă decizia va fi anunțată în zilele următoare.