Home » D:News » De ce ne îngrăşăm iarna?

De ce ne îngrăşăm iarna?

De ce ne îngrăşăm iarna?
Publicat: 29.11.2013
Cântarul nu minte: iarna, chiar avem tendinţa de a ne îngrăşa. Putem considera că acest fenomen ne aminteşte chiar şi azi de faptul că acum mult timp strămoşii noştri aveau nevoie de câteva kilograme în plus pentru a se proteja de frigul iernii. Din punct de vedere evolutiv, acesta este motivul pentru care iarna suntem dispuşi să mâncăm o porţie dublă de paste, o felie în plus de pizza sau o gogoaşă cu ciocolată.

Dr. Norman Rosenthal explică în Psychology Today faptul că această predispoziţie spre îngrăşare ar putea să fie asociată cu substanţe chimice din corp care ne determină să poftim carbohidraţi. 

„Una dintre explicaţiile posibile implică serotonina, o substanţă chimică din creier, care, în timpul lunilor de iarnă atinge nivelurile sale minime în regiunile din creier care reglează apetitul. Cercetările indică faptul că în zilele însorite creierul produce mai multă serotonină, pe când în zilele cu puţin soare, el produce un nivel mai scăzut de serotonină. Un alt mod prin care putem spori nivelul de serotonină (pe lângă expunerea la lumină puternică) este acela de a consuma alimente dulci sau bogate în amidon care să declanşeze secreţia de insulină. La rândul său, acest proces împinge triptofanul (un precursor al serotoninei) din fluxul sanguin în creier. Din nefericire, producerea insulinei scade nivelul de glucoză din sânge, lucru care ne face să tânjim după şi mai multe alimente dulci şi bogate în amidon”. 

Aşadar, pofta de carbohidraţi procesaţi este determinată de un diavol mic care ne stă pe umăr . 

În plus, lipsa de soare din timpul iernii, nu numai că ne face să ne fie foame, dar ne predispune şi la lene. 

Atunci când este întuneric, corpul produce un nivel mai mare de hormon numit melatonină, care este esenţial pentru reglarea ceasului interior din corp. Melatonina este cea care îi face pe unii dintre noi să dorească să adoarmă la ora 9 seara în lunile de iarnă. Unii experţi cred că melatonina joacă un rol şi în creşterea apetitului atunci când este combinată cu stilul de viaţă sedentar. 

Mai apoi, mai este şi vitamina D. Corpul produce această vitamină doar atunci când este expus la soare, motiv pentru care ea se găseşte în abundenţă în lunile de vară. 

O serie de studii au indicat că şi vitamina D este asociată cu reglarea apetitului şi arderea grăsimilor. În timpul lunilor de iarnă, nu numai că petrecem mai puţin timp afară, dar suntem şi mereu acoperiţi de haine, ceea ce înseamnă că producem mai puţină vitamină D. 

În plus, pe lângă toţi aceşti factori explicaţi mai sus, mai este şi lipsa de motivaţie care, în timpul iernii ne ţine departe de sala de sport şi ne predispune la îngrăşare. 

Sursa: The Week
Urmărește DESCOPERĂ.ro pe
Google News și Google Showcase
Cele mai noi articole
Test de cultură generală. Care este ordinea corectă a planetelor din Sistemul Solar?
Test de cultură generală. Care este ordinea corectă a planetelor din Sistemul Solar?
Astronomii au dezmințit o teorie despre expansiunea Universului! Ce arată un nou studiu pe supernove?
Astronomii au dezmințit o teorie despre expansiunea Universului! Ce arată un nou studiu pe supernove?
Perfecționismul în rândul tinerilor a ajuns la un maxim istoric, avertizează un studiu
Perfecționismul în rândul tinerilor a ajuns la un maxim istoric, avertizează un studiu
Moartea misterioasă a geniului Eminescu sau cine a vrut să îl facă nebun?
Moartea misterioasă a geniului Eminescu sau cine a vrut să îl facă nebun?
Un muzeu în aer liber a câștigat premiul pentru Muzeul European al Anului 2026
Un muzeu în aer liber a câștigat premiul pentru Muzeul European al Anului 2026
Care este orașul în care se mănâncă cel mai bine din lume?
Care este orașul în care se mănâncă cel mai bine din lume?
Obiceiurile simple care ajută cuplurile să aibă relații fericite
Obiceiurile simple care ajută cuplurile să aibă relații fericite
Cum ar putea peste 4.000 de angajați și foști angajați SpaceX să ajungă milionari?
Cum ar putea peste 4.000 de angajați și foști angajați SpaceX să ajungă milionari?
„Solo-maxxing”, noul trend: tot mai mulți tineri aleg să rămână singuri din motive financiare
„Solo-maxxing”, noul trend: tot mai mulți tineri aleg să rămână singuri din motive financiare
Revoluția militară a secolului al XIX-lea și lecțiile sale neînvățate
Revoluția militară a secolului al XIX-lea și lecțiile sale neînvățate
Un nou medicament experimental face tumorile „vizibile” pentru sistemul imunitar. Rezultate promițătoare în șase tipuri de cancer
Un nou medicament experimental face tumorile „vizibile” pentru sistemul imunitar. Rezultate promițătoare în șase ...
Cristalele de spațiu-timp ar putea genera găuri negre rare
Cristalele de spațiu-timp ar putea genera găuri negre rare
Cimpanzeii reacționează negativ la nedreptate, mai ales când partenerii apropiați sunt în apropiere
Cimpanzeii reacționează negativ la nedreptate, mai ales când partenerii apropiați sunt în apropiere
Războiul ca răspuns la frică: Planurile care au schimbat istoria Europei
Războiul ca răspuns la frică: Planurile care au schimbat istoria Europei
O structură uriașă se ascunde sub gheața Antarcticii
O structură uriașă se ascunde sub gheața Antarcticii
„Wanderlove”, trendul care transformă vacanțele în escapade romantice
„Wanderlove”, trendul care transformă vacanțele în escapade romantice
Runner’s high, starea de euforie care îi face pe alergători să revină pe traseu. Ce spune știința despre fenomen?
Runner’s high, starea de euforie care îi face pe alergători să revină pe traseu. Ce spune știința despre fenomen?
Antrenamentul hibrid, noua obsesie din fitness. Tot mai mulți oameni combină forța cu rezistența
Antrenamentul hibrid, noua obsesie din fitness. Tot mai mulți oameni combină forța cu rezistența