FBI are un nou director. Este vorba despre Kash Patel un apropiat al lui Donald Trump care a provocat controverse. Patel a fost confirmat în poziție de senatori.
Senatul l-a confirmat pe Kash Patel drept următorul director al FBI. Nominalizarea a stârnit numeroase controverse deoarece loialitatea lui Patel pentru Trump a ridicat semne de întrebare cu privire la independența celei mai puternice agenții de aplicare a legii din țară. Doi senatori republicani au votat împotriva nominalizării sale, potrivit Los Angeles Times.
Confirmarea a fost făcută la o diferență de doar două voturi. Înainte de nominalizare Kash Patel a criticat cu înverșunare agenția.
El ajunge în fruntea unei instituții cuprinsă de tulburări.
Recent, Departamentul de Justiție a făcut o cerere extrem de neobișnuită privitoare la mii de agenți FBI care au participat la investigațiile legate de revolta din 6 ianuarie 2021 de la Capitoliul SUA.