Cel mai înalt roller coaster din lume a fost aruncat în aer cu ajutorul dinamitei. Este vorba despre Kingda Ka dintr-un parc de distracții din New Jersey, SUA. Atracția a fost distrusă pentru a fi înlocuită în 2026 cu alta mai spectaculoasă.
Kingda Ka, cel mai înalt roller coaster din lume (139 de metri înălțime) a fost distrus, potrivit Le Figaro. După detonarea dinamitei, turnul central și ramificațiile s-a prăbușit în câteva secunde formând un morman de resturi metalice pe pământ.
Atracția a fost instalată în 2005 la Six Flags Great Adventure din New Jersey. Până vineri, Behemothul Kingda Ka a fost cel mai înalt roller coaster din lume, iar din vârful său se puteau vedea atât New York-ul, cât și Philadelphia. Atunci când a fost inaugurat a deținut și recordul de viteză, dar ulterior a fost depășit de un alt roller coaster din SUA.
După ce a distrat 12 milioane de vizitatori, atracția s-a închis la sfârșitul sezonului 2024. Ea va fi înlocuită în 2026 de un roller-coaster cu propulsie care „va doborî mai multe recorduri”, promit proprietarii parcului.