Prima pagină Cultura

17 filme în competiţie pentru Ursul de Aur la Festivalul de la Berlin de anul acesta

Ana Obretin 01.20.2019 | ● Vizualizări: 143
Credit: Hepta     + zoom
Galerie foto (1)

Programul competiţiei oficiale a celei de-a 69-a ediţii a Festivalului de la Berlin a fost publicat, iar 17 filme în regia unor personalităţi precum Fatih Akin, François Ozon, Isabel Coixet şi Zhang Yimou, concurează pentru un premiu Ursul de Aur, scrie site-ului oficial al competiţiei.

Organizatorii competiţiei au terminat programele pentru selecţia oficială de anul acesta. 17 filme vor concura pentru câştigarea urşilor de aur şi argint, iar şase lungmetraje vor fi prezentate în afara competiţiei, scrie Mediafax.
 
20 dintre aceste filme, produse sau coproduse de 25 de ţări, vor fi prezentate în premieră mondială.
 
Din cele 17 filme din competiţie, şapte au regizori femei.
 
Actriţa franceză Juliette Binoche este preşedintele juriului competiţiei, iar membrilor juriului urmează să fie anunţaţi.
 
În 2018, trofeul Ursul de Aur i-a revenit lungmetrajului "Nu mă atinge-mă/ Touch me not", al regizoarei Adina Pintilie, care a primit şi premiul pentru cel mai bun film de debut.
 
Cea de-a 69-a ediţie a Festivalului de film de la Berlin va avea loc în perioada 7 - 17 februarie.
 
Mai jos sunt filmele din selecţia oficială a Festivalului de la Berlin 2019:
 
"Yi miao zhong (One Second)", de Zhang Yimou (China)
"Der Boden unter den Füßen/ The Ground beneath My Feet", de Marie Kreutzer (Austria)
"Di jiu tian chang/ So Long, My Son", de Wang Xiaoshuai (China)
"Elisa y Marcela/ Elisa & Marcela", de Isabel Coixet (Spania)
"Der Goldene Handschuh/ The Golden Glove", de Fatih Akin (Germania/ Franţa)
"Gospod postoi, imeto i' e Petrunija/ God Exists, Her Name is Petrunya", de Teona Strugar Mitevska (Macedonia/ Belgia/ Slovenia/ Croaţia/ Franţa)
"Grâce à Dieu/ By the Grace of God", de François Ozon (Franţa)
"Ich war zuhause, aber/ I Was at Home, But", de Angela Schanelec (Germania/ Serbia)
"The Kindness of Strangers",de Lone Scherfig (Danemarca/ Canada/ Suedia/ Germania/ Franţa) - filmul de deschidere
"Kız Kardeşler/ A Tale of Three Sisters", de Emin Alper (Turcia/ Germania/ Olanda/ Grecia)
"Mr. Jones", de Agnieszka Holland (Polonia/ Marea Britanie/ Ucraina)
"Öndög", de Wang Quan'an (Mongolia)
"La paranza dei bambini/ Piranhas", de Claudio Giovannesi (Italia)
"Répertoire des villes disparues/ Ghost Town Anthology", de Denis Côté (Canada)
"Synonymes/ Synonyms", de Nadav Lapid (Franţa/ Israel/ Germania)
"Systemsprenger/ System Crasher", de Nora Fingscheidt (Germania)
"Ut og stjæle hester/ Out Stealing Horses", de Hans Petter Moland (Norvegia/ Suedia/ Danemarca)
"Varda par Agnès/ Varda by Agnès", de Agnès Varda (Franţa) - documentar, în afara competiţiei
"Vice", de Adam McKay (SUA) - în afara competiţiei
"L'adieu à la nuit/ Farewell to the Night", de André Téchiné (Franţa/ Germania) - în afara competiţiei
"Amazing Grace", de Alan Elliott (SUA) - documentar, în afara competiţiei
"Marighella", de Wagner Moura (Brazilia) - în afara competiţiei
"The Operative", de Yuval Adler (Germania/ Israel/ Franţa/ SUA) - în afara competiţiei