Premierul rus Dmitri Medvedev a ordonat Ministerului Mediului să pornească o investigaţie în legătură cu instalaţia de îmbuteliere de la malul Lakului Baikal, transmite portalul Meduza.
Construcţia fabricii a început în ianuarie, reprezentând o investiţie de circa 23 de milioane de dolari. Instalaţia aparţine companiei Aquasib şi ar trebui să devină operaţională până la sfârşitul acestui an.
Aproape 80% din producţia de apă de băut a fabricii va fi exportată, în principal în China, Coreea de Sud şi Mongolia.
Lucrările au provocat însă proteste în rândul localnicilor, susţinute de mai multe organizaţii non-guvernamentale de protecţia mediului. Deja circulă pe Change.org şi o petiţie cu peste 900.000 de semnături prin care i se solicită guvernatorului din Irkuţk, Serghei Levcenko, să oprească „dezvoltarea fabricii care va îmbutelia Lacul Baikal şi-l va trimite Chinei”. Activiştii de mediu intenţionează să organizeze proteste în mai multe oraşe importante din întreaga Rusie.
Citeşte continuarea pe Mediafax.
Ce trebuie să ştii despre radioterapie
Beneficiile pentru cetăţeni ale Laserului de la Măgurele care a atins cea mai mare putere din lume