Home » Istorie » O situație bizară în care ajuns ambasadorul francez din România în 1916

O situație bizară în care ajuns ambasadorul francez din România în 1916

O situație bizară în care ajuns ambasadorul francez din România în 1916
Take Ionescu. Credit foto: Domeniul Public
Publicat: 23.08.2025

În vremuri de război, misiunea ambasadorilor în țările neutre poate fi extrem de complicată. La fel a pățit și contele de Saint-Aulaire la București, în vara anului 1916. S-a văzut prins, fără voia sa, într-o situația ce îi putea produce multe neplăceri.

Trimis la București în vara anului 1916 pentru a atrage România în Primul Război Mondial de partea Antantei, contele de Saint-Aulaire, ambasadorul Franței în capitala României în perioada 1916-1920, s-a văzut pus într-o situație extrem de complicată.

Inițial, predecesorul său, Camille Blondel, a refuzat să îi predea mandatul deoarece considera că era doar o chestiune de zile până ce România va semna tratatul de alianță cu Antanta. Saint-Aulaire i-a acordat un termen de o săptămână pentru semnarea tratatului, în caz contrar, urmând a prelua mandatul.

Însă în aceste șapte zile, camera de hotel a lui Saint-Aulaire a devenit un adevărat loc de „pelerinaj” pentru liderii opoziției din România. Situația îi putea crea neplăceri lui Saint-Aulaire, deoarece primul-ministru român Ionel Brătianu oricum nu agrea schimbarea din funcție a lui Blondel.

„Fără să vreau, camera mea devenea un focar al opoziției”

După ce Saint-Aulaire s-a înţeles cu Blondell, contele s-a retras în camera lui de hotel tocmai pentru a nu atrage atenția prea tare asupra sa. Însă, rapid camera de hotel a fost luată cu „asalt de către liderii opoziției din România, spre exasperarea lui Saint-Aulaire.

„Nu ieșeam din camera mea, dar nu puteam să închid ușa șefilor opoziției, cei mai înfocați campioni ai războiului alături de Franţa, alde Take Ionescu, Filipescu, Cantacuzino etc. După spusele lor, atotputernicul prim-ministru Brătianu îl ducea pe Blondel cu vorba şi va lăsa să treacă momentul cel mai favorabil pentru a interveni dacă printr-o presiune energică a Franței nu se punea capăt acestor amânări.

Fără să vreau, camera mea devenea un focar al opoziției, ceea ce nu va înlesni primele mele raporturi cu un prim-ministru bănuitor”, nota în memoriile sale contele de Saint-Aulaire.

„La ora toasturilor, auzeam cum oratorii condamnau guvernul francez”

Tot din camera în care fusese cazat, Saint-Aulaire a avut parte de o altă experiență. Era martorul auditiv al banchetelor de despărțire date în onoarea lui Camille Blondel.

„Aceeaşi cameră a fost pentru mine un post de ascultare a unor informaţii care nu-mi erau destinate. Situată deasupra restaurantului, prin ferestrele deschise în această lună iulie caniculară, ea înregistra ecourile banchetelor de rămas-bun oferite lui Blondel de diverse grupuri ale coloniei franceze, banchete de la care eram exclus prin faptul că, oficial, nu existam.

La ora toasturilor, auzeam cum oratorii condamnau guvernul nostru (francez, n.r.), vinovat de periclitarea celor mai importante interese franceze, dând lui Blondel, într-un astfel de moment, un succesor cunoscut doar prin activitatea sa marocană (Saint-Aulaire, venise la București după ce ocupase postul în Maroc, n.r.) şi prin nimic calificat pentru o misiune atât de delicată.

Auzeam, de asemenea, fără surprindere, cum domnul Blondel lăuda nu guvernul nostru, ci pe mine, amintind că, întrucât condusesem multă vreme ambasada noastră de la Viena, problemele cu care voi fi confruntat în noul meu post nu-mi erau cu totul necunoscute. El le cerea compatrioților noștri să-mi arate tot atâta încredere şi devotament cât îi arătaseră lui”, menționa Saint-Aulaire.

O întâlnire destul de tensionată cu Ionel Brătianu

Cum Camille Blondel nu a reușit în timpul acordat să încheie un tratat cu România, Saint-Aulaire i-a preluat postul, iar apoi s-a întâlnit cu prim-ministrul român Ionel Brătianu.

„După transmiterea sarcinilor Legației, Blondel mă însoți la prim-ministru, care locuia la câțiva pași de Legaţie. Timp de patru ani deosebit de activi cât am fost în România, nici o singură dată nu am pus piciorul la Ministerul Afacerilor Externe. Preşedintele Consiliului nu-i lăsa Ministerului decât chestiunile minore şi trata direct cu miniștrii străini”.

A urmat o primă întâlnire destul de tensionată în care Ionel Brătianu nu și-a ascuns reproșurile nici la adresa Franței, nici la adresa lui Saint-Aulaire.

„Nu-mi ascunse că deplângea schimbarea survenită la Legația Franței. După aceea, ca o aluzie transparentă la opozanții pe care-i primisem, mă puse în gardă împotriva `agitaților iresponsabili` care, dacă ar fi ascultați, ar duce ţara la o catastrofă, fără folos pentru cauza noastră, ci dimpotrivă.

`Sunt hotărât, spuse el, să pornesc alături de dumneavoastră, când voi hotărî eu şi cu garanţiile cerute de siguranța ţării mele. Este o partidă în care ea își joacă existența. Cei care n-au pregetat să violeze neutralitatea Belgiei vor pregeta şi mai puţin să ocupe o țară care, juridic vorbind, este aliata lor. Pe de altă parte, Rusia nu şi-a luat încă angajamentele pe care le socotesc indispensabile, cu toate că semnătura ei nu are nici o valoare, dar Franţa le va garanta`”.

În ciuda acestei prime întâlniri tensionate, cei doi vor colabora extrem de bine în perioada 1916-1920. Saint-Aulaire s-a dovedit un real prieten al României și a susținut din toate puterile sale interesele românești.

Vă mai recomandăm să citiți și:

O schimbare tensionată de ambasadori francezi la București

Ambasadorul francez, Brătianu și războiul

Cum l-a protejat, fără să dorească, spionajul german pe ambasadorul francez la București în Primul Război Mondial

Jocurile de culise pentru intrarea României în Primul Război Mondial

Mihaela STOICA
Mihaela STOICA
Mihaela Stoica a fost redactor-șef Descopera.ro între februarie 2015 - decembrie 2021, iar în prezent este colaborator al site-ului. Absolventă de Istorie, a fost mai întâi profesor. A intrat în presa online în 2006, la agenţia NewsIn. A lucrat apoi în redacţiile Adevărul şi Gândul, ... citește mai mult
Urmărește DESCOPERĂ.ro pe
Google News și Google Showcase
Cele mai noi articole
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman
Marile companii de Inteligență Artificială sunt „mai puțin reglementate decât restaurantele”
Marile companii de Inteligență Artificială sunt „mai puțin reglementate decât restaurantele”
Trei reguli pe care părinții ar trebui să le aplice în privința telefoanelor pentru copii
Trei reguli pe care părinții ar trebui să le aplice în privința telefoanelor pentru copii
Românii vor avea facturi mai mari la gaze de la 1 aprilie 2026
Românii vor avea facturi mai mari la gaze de la 1 aprilie 2026
ESA intensifică cercetarea Pământului pe măsură ce viitorul agențiilor americane devine tot mai incert
ESA intensifică cercetarea Pământului pe măsură ce viitorul agențiilor americane devine tot mai incert
Un expert spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat inteligente
Un expert spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat inteligente
PRESS RELEASE: The concept of the DraculaLand project is being launched in Romania – a private investment of over EUR 1 billion, designed to become the largest entertainment, retail, and technology destination on the continent, one that will transform the country into a new global epicenter of entertainment
PRESS RELEASE: The concept of the DraculaLand project is being launched in Romania – a private investment of over EUR 1 ...
Economia suferă din cauza că oamenii nu cumpără mai des telefoane noi, susțin unii experți
Economia suferă din cauza că oamenii nu cumpără mai des telefoane noi, susțin unii experți
ADN-ul de lup se ascunde în majoritatea câinilor, au descoperit oamenii de știință
ADN-ul de lup se ascunde în majoritatea câinilor, au descoperit oamenii de știință
Eleanor de Aquitania, femeia care a condus Europa din umbra
Eleanor de Aquitania, femeia care a condus Europa din umbra
„Podcast cu Prioritate” #87 by ProMotor: samsari auto, mașini cu probleme și concluziile lui Dan Babu după sute de verificări
„Podcast cu Prioritate” #87 by ProMotor: samsari auto, mașini cu probleme și concluziile lui Dan Babu după sute de ...
Robert de Boron, autorul uitat care a reinventat legenda Sfântului Graal
Robert de Boron, autorul uitat care a reinventat legenda Sfântului Graal
De ce ni se pare că „simțim” durere atunci când vedem pe cineva rănit?
De ce ni se pare că „simțim” durere atunci când vedem pe cineva rănit?
Celulele umane îmbătrânite pot fi „reîncărcate”, au descoperit cercetătorii
Celulele umane îmbătrânite pot fi „reîncărcate”, au descoperit cercetătorii
COMUNICAT: În România se lansează conceptul proiectului DraculaLand – o investiție privată de peste 1 miliard de euro, concepută să devină cea mai mare destinație de entertainment, retail și tehnologie de pe continent care va transforma țara într-un nou epicentru global al divertismentului
COMUNICAT: În România se lansează conceptul proiectului DraculaLand – o investiție privată de peste 1 miliard de euro, ...
Test de cultură generală. Care este diferența dintre Coca-Cola și Pepsi?
Test de cultură generală. Care este diferența dintre Coca-Cola și Pepsi?
Pentru prima dată în istorie, 8 nave spațiale sunt andocate la Stația Spațială Internațională
Pentru prima dată în istorie, 8 nave spațiale sunt andocate la Stația Spațială Internațională
Surpriză: Untura de porc, mai sănătoasă decât uleiul pentru prăjit
Surpriză: Untura de porc, mai sănătoasă decât uleiul pentru prăjit